Hakkımızda Badge

Hakkımızda

Temelleri 1952 yılında atılan, nesilden nesile aktarılan lezzet tutkusuyla; işini severek yapan bir ailenin genç kuşakları tarafından yönetilen ve onların yenilikçi anlayışı sayesinde bugüne kadar gelmiş İŞ Gıda bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

KFC, başarılarla dolu uzun tarihi ve yenilikçi yaklaşımıyla dünya çapında bir tavuk restoranı zinciridir. Hikayesi bundan tam 80 yıl önce Albay Harland Sanders’ın 11 baharatlı gizli bir tarif geliştirmesiyle başlayan marka, bugün hala aynı tarif ve pişirme yöntemiyle hazırlanan benzersiz tavuklarını dünyanın 140 ülkesinde 23 binden fazla noktada, 1.5 milyondan fazla çalışanı aracılığıyla tavuk severlerle buluşturuyor.

KFC’yi klasik hızlı servis restoranlarından ayıran en önemli özelliği; tüm yiyeceklerin restoran mutfaklarında usta şefler tarafından günlük olarak titiz bir süreçle hazırlanmasıdır. KFC restoranlarında %100 yerli ve her zaman taze tavuk eti kullanılır.

Bugün dünyanın en büyük tavuk restoran zinciri haline gelen KFC, 1989 yılında Türkiye’de ilk restoranını İstanbul ‘da açtı. Bugün ülkemizde 30 ilde, 3000’e yakın çalışanıyla, 140’tan fazla restoranda hizmet veren marka, Türkiye’yi parmak ısırtan lezzetlerle buluşturumaya devam ediyor.

Tüm tedarikçilerin HELAL SERTİFİKALARI için tıklayınız.

Bir Bakışta KFC Türkiye

Türkiye Haritası

1989

Ülkemizde ilk KFC Restoranı 1989 yılında İstanbul'da faaliyet göstermeye başladı.

Restoran

30+

KFC Türkiye 30 şehirde 140'ın üzerinde restoran ile hizmetinizde!

İnsanlar

12 Milyon

Her gün 12 milyon kişi KFC'nin enfes tavuklarının tadına bakıyor!

HEMEN SİPARİŞ VER
KFC olarak çerez kullanımı ile deneyiminizi artırmayı hedefliyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.